وبلاگicon
عطاری - طب سنتی - زالو درمانی - گیاهان دارویی - گیاه درمانی
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

عطاری - طب سنتی - زالو درمانی - گیاهان دارویی - گیاه درمانی
به رسمی ترین سایت طب سنتی ایران خوش آمدید 
سایت رسمی طب سنتی
لینک های مفید

بادکش درمانی

           

بادکش درمانیبادکش درمانی  CUPPING THERAPY


WWW.021DR.COMپروفسور «شارل لیشتن تلر»، استاد تاریخ پزشکى در دانشگاه لوزان و هامبورگ در کتاب تاریخ پزشکى مى نویسد: «براى این که بدانیم به کجا مى رویم، باید بدانیم که از کجا مى آییم و براى این که بدانیم در کجا هستیم، باید گذشته ى خود را بجوییم و ببینیم که از کجا مى آییم.»
نابسامانى هاى پزشکى اخیر، تا حد زیادى به این علت است که انسان، رابطه ى خود را با گذشته قطع کرده است و اگر کسى از گذشته ى پزشکى آگاه باشد، براى پیش رفت دانش پزشکى راه هاى تازه اى پیدا خواهد کرد.

سازمان بهداشت جهانى از حدود 30 سال پیش، به منظور جامه ى عمل پوشاندن به شعار خود، یعنى «بهداشت براى همه تا سال 2000»، توسعه ى طب سنتى را مورد توجه قرار داده است. این تصمیم، بر دو پایه استوار است: اول، عدم دسترسى بسیارى از افراد به خدمات اولیه ى بهداشتى درمانى، که در بعضى کشورها تا 80 درصد جمعیت را شامل مى شود و دوم، عدم رضایت از درمان هاى طب جدید، به خصوص در رابطه با بیمارى هاى مزمن و عوارض جانبى داروهاى شیمیایى.

به این دلیل، در سال ،1978 سازمان بهداشت جهانى، بیانیه اى در زمینه ى توسعه ى طب سنتى منتشر نمود. در این بیانیه طب سنتى به طور خلاصه، این گونه تعریف شده است: «مجموعه ى تمامى علوم نظرى و عملى که در تشخیص طبى، پیش گیرى و درمان بیمارى هاى جسمى، ذهنى یا ناهنجارهاى اجتماعى به کار مى رود و به صورت گفتارى یا نوشتارى، از نسلى به نسل دیگر انتقال یافته باشد.»Various sizes of massage cups.
یکى از روش هاى درمانى که داراى سابقه ى چند هزار ساله مى باشد، «بادکش درمانى» است که پزشکان از زمان هاى دور، در درمان بیمارى ها و دردها از آن بهره مى گرفتند.

در طب سنتى چین، تلفیقى بین «بادکش درمانى» و «طب سوزنى» صورت گرفته است و طبیبان چینى، در بسیارى موارد، جهت افزایش تأثیر طب سوزنى،آن را همراه بادکش به کار مى برند. در طب سنتى ایران زمین نیز درمان با بادکش (حجامت گرم و خشک)، سابقه اى طولانى دارد و توسط پزشکان بزرگى چون «ابو على سینا»، «رازى»، «جرجانى» و بقیه، بارها جهت درمان بیمارى ها و درد هاى مختلف، تجویز شده است.
در طب کلاسیک و جدید نیز مطالعات فراوانى روى تأثیرات بادکش در درمان بیمارى ها و مکانیسم این تأثیرات انجام شده است.

در این میان، مى توان به مطالعات فراوان دکتر «یوهان ابلر» (پزشک آلمانى) و پروفسور Von neisser اشاره کرد.
کتاب هاى فراوانى نیز در این زمینه در سراسر جهان به چاپ رسیده است که به عنوان نمونه، مى توان به Cuppiny thrapy نوشته ى پروفسور Il Kay chiraliاز انگلستان و کتاب هاى متعدد در مورد بادکش درمانى یا خلاء درمانى اشاره کرد.
در شبکه هاى علمى اینترنت نیز مقالات متعدد (بیش از 260 هزار مورد) در این زمینه موجود است که با کلمات کلیدى Air thrapy, cupping, Dry cupping مى توان آن ها را ملاحظه نمود. ساخت دستگاه هاى Cupping therapyکه در ایران به دستگاه «دردکش» K.D معروف است، استفاده از این شیوه ى درمانى را براى عموم مردم آسان نموده است.


انواع بادکش

به طور کلى، بادکش به دو دسته ى گرم و سرد تقسیم مى شود. طبق نظر همه ى حکیمان و پزشکان، تأثیر بادکش گرم در درمان دردها و بیمارى ها بیش تر از بادکش سرد است. در طب سنتى، از بادکش با عنوان «حجامت گرم و خشک» یاد مى شود. از این جا که دستگاه درد کش با مکانیسم سرد و خشک عمل مى کند، براى تکمیل درمان، بهتر است محل مورد نظر را با حوله ى گرم، گرم کرده، سپس با استفاده از این دستگاه اقدام به بادکش گذارى کرد.

در تمام دنیا، از جمله جامعه ى ما، در حال حاضر، تعداد بسیار زیادى از مردم به بیمارى هاى مختلف مبتلا هستند که دردهاى ناشى از این بیمارى ها، پزشک را مجبور مى کند که به بیمار، داروهاى مسکن تجویز کند. عوارض ناشى از خود این داروها، بیمارى هاى جدید را به وجود مى آورد که گاهى بعد از تشخیص، غیر قابل جبران مى باشد.
استفاده از دستگاه دردکش به عنوان روش درمان فیزیکى، در این میان، بسیار حایز اهمیت است.

WWW.021DR.COM

کاربرد درمانى و مکانیسم تأثیر بادکش

بادکش گذارى با مکانیسم هاى متعددى باعث رفع دردها و درمان بیمارى هاى مختلف مى شود که در زیر به تعدادى از این مکانیسم ها اشاره مى شود:


در طب سنتى بیمارى برص یا Vetiligoدر دسته ى بیمارى هاى بلغمى جاى مى گیرد. عده اى با این استدلال که بلغم سرد و تر و بادکش گرم و خشک است، یعنى دقیقاً ضد بلغم، بادکش متناوب دست کم 40 جلسه یک روز در میان را در از بین بردن ضایعات برص مؤثر مى دانند.

یاد آورى: در رفع بلغم موضعى و سیستمیک بادکش گرم و خشک بهتر از بادکش سرد است.
بادکش درمانى Cupping therapy در روایات

در بیش تر کشورهاى توسعه یافته، طب سنتى و مکمل را تعداد زیادى از افراد این جوامع پذیرفته اند. به طورى که 48درصد مردم استرالیا، 70درصد جمعیت کانادا، 42درصد مردم آمریکا، 38درصد مردم بلژیک و 75 درصد جامعه ى فرانسه، دست کم یک مرتبه در سال از خدمات طب مکمل بهره مى برند.

در آلمان 77درصد کلینیک هاى ضد درد از طب سوزنى یا بادکش سرد استفاده مى کنند و امروزه وسایل پیشرفته در خصوص حجامت و بادکش و طب سوزنى و ... ساخته شده است که جزو صنایع پزشکى محسوب شده و درصد قابل توجهى را به خود اختصاص داده اند.در حقیقت اگر تاریخ تحولات پزشکى با وضع کنونى آن درهم آمیخته شود، براى پیشرفت پزشکى راه هایى تازه پیدا مى شود.چ

به عقیده ى ابن سینا، بهترین مکتب پزشکى آن است که به دارو نیاز نداشته باشد.

در روایات مختلف نیز پرهیز از دارو تا زمانى که بدن بتواند درد را تحمل کند، از اولویت برخوردار است.

رسول گرامى اسلام(ص) در این باره مى فرماید: «تَجَنَّبِ الدَّواءُ مَا احتَمَلَ بَدَنُکَ الدّاء فَاذا لَم یَحتَمِل الدّاء فالدّواء.»
(تا زمانى که بدن تو تحمل درد را دارد، از دارو بپرهیز و زمانى که دیگر تحمل آن را نداشت، از دارو استفاده کن.)

از حضرت امام على(ع) نقل شده که فرمودند: «إمشِ بِدائکَ ما مَشى بِک.» (تا زمانى که بیمارى با تو مى سازد، تو نیز با آن بساز.)

حضرت امام کاظم(ع) در باره ى زود پناه بردن به دارو مى فرماید: «لَیسَ مِن دواء الاّ و هو یهیّج داء و لَیسَ شى فى البَدَن انفع من إمساک الیَه الاّ عمّا یَحتاج الیَه.»
(هیچ دارویى نیست، مگر آن که خود بیمارى تازه اى را دامن مى زند. براى بدن چیزى سودمندتر از پرهیز و خوردن غذا در حد نیاز بدن نیست.)

در روایت دیگر از حضرت امام کاظم(ع) آمده است که: «إدفَعوا مُعالِجَة الأطِباء ما اندفَع الداء عَنکُم، فَاِنَّه بِمَنزلَة البِناء، قلیلُه یَجُرُّ الى کثیره.»
(تا زمانى که بیمارى خود به خود از شما برطرف مى شود به معالجه پزشکان روى نیاورید، زیرا کار طبیب مانند بنّاست که اندک کار او به کار بسیار منجر مى شود.)

در روایت دیگر از امام على(ع) آمده است: «یا اَیهاالناس تَداوَوا، فَان الله تعالى لَم یَخلُق داء الاّ خَلَقَ لَه شَفا. الاّ السّام و السّامُ الموت.»
(اى مردم! خود را درمان کنید، زیرا خداى تعالى هیچ دردى نیافریده. مگر آن که برایش شفا نیز آفرید به جز مرگ.)

نتیجه اى که از روایات مختلف گرفته مى شود، این است که (بسته به نوع بیمارى ها) قبل از مصرف دارو به تحمل بدن باید نگاه شود و از مصرف سریع دارو پرهیز شود تا دچار بیمارى هایى که از داروها به وجود مى آید، نشویم. و زمانى که بیمارى بر سلامتى غلبه نمود، از روش هاى مختلف و مناسب و با احتیاط لازم، براى بهبودى بدن بهره بجوییم.


در روایات، جهت درمان بیمارى ها، شیوه هاى مختلفى بیان شده است. برخى از راه هاى درمانى، استفاده از درمان فیزیکى، بدون استفاده از دارو توصیه مى شود. مانند: پرهیز، حجامت گرم و تر و حجامت گرم و خشک و ماساژ درمانى.
در برخى از راه هاى درمانى استفاده از داروهاى گیاهى سفارش شده است و مسلماً احتیاط در استفاده از هرکدام از آن ها، شرط اساسى در درمان بیمارى مى باشد.

از آن جا که بادکش درمانى (Cupping therapy)، یکى از راه هاى مقابله و پیش گیرى از بیمارى ها مى باشد، از جمله مواردى است که به صورت فیزیکى بدون استفاده از دارو، یکى از راه هاى درمان بیمارى هاست.

انواع بادکش گذارى
بادکش ثابت:
در این روش، لیوان یا لیوان ها در طول مدت زمان مشخصى به طور ثابت روى پوست بدن بیمار قرار مى گیرند و پس از تمام شدن زمان بادکش از بدن جدا مى شوند. مثلاً باکش وسیع کتف و کمر که در درمان کمردردها و رفع خستگى مزمن کاربرد دارد.


بادکش متناوب (منقطع):
گاهى براى جلوگیرى از کبودى موضع یا براى جلوگیرى از عوارض بادکش هاى خاص، مثلاً روى پوست صورت و گونه، از بادکش متناوب استفاده مى شود، به این صورت که پس از ایجاد خلاء و ثابت شدن لیوان روى پوست پس از 3 تا 5 ثانیه، لیوان از روى پوست جدا شده، دوباره هواگیرى مى شود و روى پوست گذاشته مى شود، عمل تثبیت و جدا کردن لیوان بین 20 تا 40 مرحله تکرار مى شود.
از این روش بادکش مى توان در آماده کردن موضع حجامت تر و بادکش نقاط مختلف صورت استفاده کرد.

بادکش متحرک یا لغزان:
در بادکش متحرک، قبل از بادکش گذارى، موضع را روغن مالى مى کنیم (جهت روغن مالى مى توان از روغن هاى طبیعى، نظیر روغن زیتون، روغن کنجد، روغن بادام تلخ یا روغن سیاه دانه استفاده کرد.) پس از روغن مالى، بادکش را روى بدن ثابت مى کنیم و سپس به آرامى آن را با دست روى بدن به حرکت درمى آوریم. این عمل باعث گرمى (سرخى) موضعى مى شود و در رفع اسپاسم هاى عضلانى و خستگى مفرط بسیار مؤثر است.

تذکر1: در بادکش متحرک افرادى که داراى جوش هاى متعدد پوستى هستند احتیاط کنید.

تذکر2: در تمام بادکش ها حتماً از لیوان هاى سالم و بدون ترک استفاده کنید. زیرا لبه هاى ترک خورده و شکسته ى لیوان ممکن است بریدگى هاى شدید ایجاد کند.

تذکر3: کبودى هاى ناشى از بادکش واکنش طبیعى بدن است و جاى نگرانى ندارد و در 5 تا 10 روز کاملاً رفع مى شود. براى رفع سریع تر این کبودى ها مى شود از ماساژ موضع بادکش بلافاصله پس از بادکش گذارى بهره گرفت.


تذکر4: در صورتى که بیمار در موقع بادکش گذارى دچار حالات تهوع و سرگیجه و عرق سرد شد، بلافاصله بادکش را از بدن جدا کنید و بیمار را به پهلوى راست بخوابانید و پاهاى او را به داخل شکم خم کنید. علایم نام برده در چند دقیقه کاملاً رفع خواهند شد.
براى رفع سریع تر علایم مى توانید از یک قاشق عسل خوراکى به صورت مکیدن یا یک لیوان شربت عسل استفاده کنید.

تذکر5: ایجاد تاول روى پوست بیمار پس از بادکش گذارى چند علت عمده دارد:
ـ ضعف و سستى پوست بیمار؛
ـ زیاد بودن فشار منفى ایجاد شده؛
ـ طولانى بودن مدت زمان بادکش؛
بنابراین با کنترل وضعیت پوست در مدت زمان بادکش و تنظیم مدت زمان بادکش و میزان خلاى ایجاد شده، مى شود تا حد زیادى از این مسأله جلو گیرى کرد.

تذکر6: میزان بادکش در افراد لاغر و ضعیف، کم تر از افراد چاق باید باشد، زیرا بادکش شدید پوست افراد لاغر باعث تورم بافتى (التهاب) و اسپاسم (گرفتگى) عضلانى این افراد مى شود.


امروزه جهت بادکش درمانى، دستگاه هاى Cupping therapy(درد کش) ساخته شده است که طرز استفاده از این دستگاه به این صورت مى باشد:

جهت استفاده از دستگاه دردکش، ابتدا موضع بادکش را با روغن هایى مثل: روغن زیتون، روغن سیاهدانه یا روغن بادام تلخ به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید. سپس دستگاه مکنده را به پشت لیوان متصل کرده و با چند بار مکش با ایجاد خلاء لیوان را روى بدن ثابت کنید.
سپس دستگاه مکنده را از لیوان جدا کرده و جهت اطمینان دریچه ى لیوان را کمى به داخل فشار دهید. مدت زمان لازم براى بادکش گذارى به طور متوسط 10 دقیقه است و البته این زمان براى کودکان و بعضى از بیماران که داراى پوستى سست و نازک هستند تا 5 دقیقه کاهش مى یابد.

ـ مدت زمان بادکش تیروئید و کبد کم تر از 10 دقیقه است؛
ـ در صورت مشاهده ى کبودى زیاد یا تاول هاى پوستى کوچک، بادکش را خاتمه دهید؛
ـ در صورت ایجاد تاول به هیچ وجه آن ها را دستکارى نکنید و با عسل روى آن ها را پانسمان نمایید؛
ـ جهت ایجاد خلاء مناسب در افرادى که بدنى پر مو دارند، بهتر است موهاى موضع بادکش، قبل از بادکش گذارى تراشیده شود؛
ـ بعد از اتمام مدت زمان لازم، با کشیدن سوپاپ انتهاى لیوان، آن را از بدن جدا مى کنیم. جهت رفع کبودى احتمالى مى شود موضع را کمى ماساژ داد، جهت جلوگیرى از انتقال بیمارى هاى قارچى و پوستى بهتر است هر فرد از لیوان مخصوص خود براى بادکش استفاده کند و در صورت در دسترس نبودن لیوان ها را قبل از استفاده ى مجدد ضد عفونى کنید.
جهت افزایش عمر مفید دستگاه هر چند وقت یک بار قطعات دستگاه را باز کنید، تمیز و روغن کارى کنید و دوباره مورد استفاده قرار دهید.

ـ دوره ى درمان با بادکش به طور متوسط 7 تا 14 جلسه ى یک روز در میان است و در بعضى بیمارى هاى مزمن تا 40 جلسه نیز باید ادامه یابد.

1. یکى از علل درد و خستگى در قسمت هاى مختلف بدن تجمع بعضى مواد نظیر اسید لاکتیک و سایر مواد زاید سلولى در مویرگ هاى سطحى بدن است که معمولا با اختلال در خون رسانى موضعى همراه است. بادکش با ایجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحى، تجمع خون در موضع و افزایش خون رسانى موضعى مى شود. در نتیجه اکسیژن و غذاى بیش ترى به سلول ها رسیده، درد و خستگى رفع مى شود. 2. افزایش خون رسانى موضعى با فراخوانى سلول هاى دفاعى و فاکتور هاى ضد التهاب خونى به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیب هاى بافتى و عفونت هاى موضعى مى شود. مثلا با بادکش کردن اطراف زخم هاى بستر مى توان به ترمیم و بهبود این زخم ها کمک شایانى کرد. 3. بادکش با ایجاد خلاء در تخلیه ى سموم و عفونت هاى موضعى مثلاً در گزیدگى با مار و عقرب کمک کننده است. 4. بادکش با ایجاد فشار منفى باعث انبساط عضلانى شده و در رفع اسپاسم عضلانى که علت بسیارى از دردهاى موضعى است، کمک کننده مى باشد. 5. بادکش با تحریک روده ها و دستگاه گوارش در درمان برخى از بیمارى هاى گوارشى، نظیر زخم معده، تنبلى روده و یبوست کمک کننده است. 6. بادکش متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغرى هاى موضعى و افزایش بافت ماهیچه اى موضع مؤثر است. 7. اگر علت چاقى تجمع موضعى چربى باشد، بادکش گرم در سوزاندن چربى هاى موضعى مؤثر است. (با مکانیسم فراخوان خون به ناحیه ى پرچربى) 8. از فشار منفى ایجاد شده توسط بادکش مى توان در کنترل و تنظیم بعضى از خونریزى ها در بدن بهره گرفت. مثلاً در هایپر منوره (قاعدگى با خونریزى شدید) مى توان زیر سینه ها را بادکش کرد. با این عمل فشار خون از اندام تحتانى به سمت اندام فوقانى متوجه شده و از شدت خونریزى کاسته مى شود یا در خونریزى کم (هایپو منوره) با بادکش کردن ران ها و ساق پاها مى توان فشار خون را از قسمت هاى فوقانى به سمت اندام تحتانى متوجه ساخته و میزان خونریزى را افزایش داد. یا در خون دماغ شدید با بادکش کردن اطراف ناف (در طرف خونریزى) فشار خون به قسمت هاى تحتانى منتقل شده و خون دماغ کم کم قطع مى شود. 9. تعدادى از دردهاى عضلانى بر اثر درگیر شدن اعصاب حسى بین ماهیچه ها یا بافت پیوندى سخت شده ایجاد مى شود. بنابراین با بادکش نمودن در بسیارى از موارد این فشار از روى عصب برداشته شده و درد تسکین مى یابد. 10. در رفع خواب رفتگى ها و گزگز اندام، بادکش با تسریع خون رسانى و اکسیژناسیون بافتى مؤثر مى باشد. 11. عده اى از اطباء و حکما از فشار منفى بادکش جهت کمک به خروج سنگ هاى کلیوى استفاده مى کنند. به این صورت که بعد از روغن مالى، مسیر کلیه ها را از طرف کلیه به سمت مثانه بادکش متحرک مى کنند. 12. در افرادى که داراى طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتى بلغمى مزاجند، بادکش گرم و خشک کاربرد فراوانى دارد و جایگزین مناسبى براى حجامت (تر) مى باشد. 13.طبق تعریف طب سنتى گاهى دردها بر اثر غلبه ى سردى بر بافت یا عضو ایجاد مى شود و تجربه نشان داده است که بسیارى از دردهاى موضعى با گرم کردن موضع تسکین مى یابد. بادکشى گرم در رفع این دردها مؤثر است. 14. البته این مسأله قطعى است که افزایش خون رسانى پوست توسط بادکش گذارى در رفع بسیارى از بیمارى هاى پوستى مؤثر است و تحقیقات پروفسور Von neisser نیز این مسئله را تأیید مى کند. 15. در زانوهایى که دچار تورم، درد و تجمع مایع در مفصل شده اند (تجمع بلغم موضعى) با بادکش متناوب 40 تا 120 جلسه یک روز در میان مى توان کم کم این مایع را از محیط خارج کرد. «با کنترل پوست بیمار و تنظیم مدت بادکش از کبودى شدید پوست جلوگیرى کنید.»  بادکش درمانى در روایات
در بیشتر کشورهاى توسعه یافته، طب سنتى و مکمل را تعداد زیادى از افراد این جوامع پذیرفته اند. به طورى که ۴۸ درصد مردم استرالیا، ۷۰ درصد جمعیت کانادا، ۴۲ درصد مردم آمریکا، ۳۸ درصد مردم بلژیک و ۷۵ درصد جامعه ى فرانسه، دست کم یک مرتبه در سال از خدمات طب مکمل بهره مى برند.
در آلمان ۷۷ درصد کلینیک هاى ضد درد از طب سوزنى یا بادکش سرد استفاده مى کنند و امروزه وسایل پیشرفته در خصوص حجامت و بادکش و طب سوزنى و … ساخته شده است که جزو صنایع پزشکى محسوب شده و درصد قابل توجهى را به خود اختصاص داده اند.
در حقیقت اگر تاریخ تحولات پزشکى با وضع کنونى آن درهم آمیخته شود، براى پیشرفت پزشکى راه هایى تازه پیدا مى شود.
به عقیده ى ابن سینا، بهترین مکتب پزشکى آن است که به دارو نیاز نداشته باشد.
در روایات مختلف نیز پرهیز از مصرف دارو تا زمانى که بدن بتواند درد را تحمل کند، از اولویت برخوردار است.
*رسول گرامى اسلام (ص) در این باره مى فرماید:
«تَجَنَّبِ الدَّواءُ مَا احتَمَلَ بَدَنُکَ الدّاء فَاذا لَم یَحتَمِل الدّاء فالدّواء.» (تا زمانى که بدن تو تحمل درد را دارد، از دارو بپرهیز و زمانى که دیگر تحمل آن را نداشت، از دارو استفاده کن.)
*از حضرت على (ع) نقل شده که فرمودند:
«إمشِ بِدائکَ ما مَشى بِک.» (تا زمانى که بیمارى با تو مى سازد، تو نیز با آن بساز.)
*امام کاظم (ع) درباره ى زود پناه بردن به دارو مى فرماید:
«لَیسَ مِن دواء الاّ و هو یهیّج داء و لَیسَ شى فى البَدَن انفع من إمساک الیَه الاّ عمّا یَحتاج الیَه.» (هیچ دارویى نیست، مگر آن که خود، بیمارى تازه اى را دامن مى زند. براى بدن چیزى سودمندتر از پرهیز و خوردن غذا در حد نیاز بدن نیست.)
*در روایت دیگر از امام کاظم (ع) آمده است که:
«إدفَعوا مُعالِجَة الأطِباء ما اندفَع الداء عَنکُم، فَاِنَّه بِمَنزلَة البِناء، قلیلُه یَجُرُّ الى کثیره.» (تا زمانى که بیمارى خود به خود از شما برطرف مى شود، به معالجه ی پزشکان روى نیاورید، زیرا کار طبیب مانند بنّاست که اندک کار او، به کار بسیار منجر مى شود.)
*در روایت دیگر از امام على (ع) آمده است:
«یا اَیهاالناس تَداوَوا، فَان الله تعالى لَم یَخلُق داء الاّ خَلَقَ لَه شَفا. الاّ السّام و السّامُ الموت.»(اى مردم! خود را درمان کنید، زیرا خداى تعالى هیچ دردى نیافریده مگر آن که برایش شفا نیز آفریده، به جز مرگ.)
نتیجه اى که از روایات مختلف می توان گرفت، این است که (بسته به نوع بیمارى ها) قبل از مصرف دارو، تحمل و مقاومت بدن باید در نظر گرفته شود و از مصرف سریع دارو پرهیز کرد تا دچار عوارض جانبی داروها نشویم و زمانى که بیمارى بر سلامتى غلبه نمود، از روش هاى مختلف و مناسب و با احتیاط لازم، براى بهبودى بدن بهره بجوییم.
بادکش درمانى (Cupping therapy) نیز از جمله مواردى است که به صورت فیزیکى و بدون استفاده از دارو، یکى از راه هاى مقابله و پیشگیرى از بیمارى ها محسوب می شود.
در روایات، جهت درمان بیمارى ها، شیوه هاى مختلفى بیان شده است. در برخى از راه هاى درمانى، استفاده از درمان فیزیکى، بدون استفاده از دارو توصیه مى شود، مانند: پرهیز، حجامت گرم و تر، حجامت گرم و خشک و ماساژ درمانى.
در برخى از راه هاى درمانى استفاده از داروهاى گیاهى سفارش شده است و مسلماً احتیاط در استفاده از هر کدام از آن ها، شرط اساسى در درمان بیمارى مى باشد.

بادکش درمانى (Cupping therapy) نیز از جمله مواردى است که به صورت فیزیکى و بدون استفاده از دارو، یکى از راه هاى مقابله و پیشگیرى از بیمارى ها محسوب می شود.

WWW.021DR.COM


بادکش درمانی و مگنت درمانی

بادکش درمانی و مگنت درمانی

بادکش بدن
دستگاه ترکیبی از بادکش درمانی و مگنت درمانی بوده که برای رفع خستگی و درد و گرفتگی عضلانی موثر ...
این روش درمانی دارای سابقه چند هزار ساله میباشد که پزشکان از زمانهای دور با شیوه های سنتی در درمان بیماریها و دردهای عمومی بدن از آن بهره می گرفتند.
همچنین مگنت درمانی بر اساس اصول طب سوزنی باعث تاثیرات دو چندان عملکرد این دستگاه می گردد.
بادکش درمانی قابلیت ایجاد تاثیرات مثبت و نقش مکمل  در درمان مشکلات و بیماریهای جسمی و فیزیکی بدن انسان را داشته و میتواند نقش موثری در بهبود عمومی برخی از مشکلات زیر در افراد را داشته باشد:
* تاثیر در درمان دردهای سیاتیکی و دردهای شدید ناحیه کمری.
* تاثیر در درمان خواب رفتگی اندام تحتانی بدن.
* تاثیر در درمان خستگی زودرس.
* تاثیر در درمان چاقی.
* تاثیر در درمان یبوست.
* تاثیر در درمان قاعدگی دردناک در بانوان.
* تاثیر در درمان بی نظمی در قاعدگی.
* تاثیر در درمان خونریزی شدید قاعدگی بانوان.
* تاثیر در درمان خون دماغ.
* تاثیر در درمان افتادگی سیـــنه.
* تاثیر در درمان زانو درد و درد ناشی از آرتروز.
* تاثیر در درمان اسپاسم عضلانی بدن.
* تاثیر در درمان خواب رفتگی دستها.
* تاثیر در درمان خستگی مفرط بدن و ایجاد خون سازی و نشاط و شادابی پوست صورت و بدن.
* همچنین از این روش میتوان به عنوان ابزار ماساژ و پیش تحریکی و رفع سرد مزاجی بانوان (به علت تاثیر در تجمع خون در ناحیه ی) قبل از روابط زناشویی استفاده نمود.
کاربرد درمانی و مکانیسم اثر دستگاه:
بادکش گذاری با مکانیسم های متعددی باعث رفع دردهای مختلف می شود که در زیر به تعدادی از این مکانیسم ها اشاره می شود:
* یکی از علل خستگی بدن تجمع بعضی از مواد نظیر اسید لاکتیک و سایر مواد زاید سلولی در مویرگهای سطحی بدن است که معمولا با اختلال در خونرسانی موضعی همراه است. بادکش با ایجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحی و تجمع خون و خونرسانی بهتر موضعی می شود. در نتیجه اکسیژن و مواد غذایی  بیشتری به سلول ها رسیده و باعث رفع درد و خستگی می شود.
* افزایش خونرسانی موضعی با فراخوانی سلولهای دفاعی و ***تورهای ضد الـــتهاب خونی به موضع مربوطه باعث تسریع ترمیم آسیب های بافتی و عفونت های موضعی می شود.
* بادکش با ایجاد خلاء در تخلیه سموم و عفونت های موضعی نقش مهمی ایفا مینماید مثلا در گزیدگی با مار و عقرب و زنبور بسیار کمک کننده می باشد.
* بادکش با ایجاد فشار منفی باعث انبساط عضلانی شده و در رفع اسپاسم عضلانی که علت بسیاری از دردهای موضعی است کمک کننده می باشد.
* بادکش متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغری های موضعی و افزایش بافت ماهیچه ای بسیار موثر می باشد.
* اگر علت چاقی تجمع موضعی چربی باشد بادکش گرم در سوزاندن چربی های موضعی بدن بسیار موثر است.
* تعدادی از دردهای عضلانی بر اثر درگیر شدن اعصاب حسی بین ماهیچه ها یا بافت پیوندی سخت شده ایجاد می شود. به همین دلیل با بادکش نمودن در بسیاری از موارد این فشار از روی عصب برداشته شده و درد تسکین می یابد.
* در رفع خواب رفتگی ها گزگز اندام بادکش درمانی با تسریع خون رسانی سریع و اکسیژناسیون بافتی بسیار موثر می باشد.What is Chinese Cupping Therapy?

Various sizes of massage cups.Cupping is an ancient Chinese method of causing local congestion. A partial vacuum is created in cups placed on the skin either by means of heat or suction. This draws up the underlying tissues. When the cup is left in place on the skin for a few minutes, blood stasis is formed and localized healing takes place.

Cupping therapy has been further developed as a means to open the 'Meridians' of the body. Meridians are the conduits in the body through which energy flows to every part of the body and through every organ and tissue. There are five meridians on the back that, when opened, allow invigorating energy to travel the whole length of the body. It has been found that cupping is probably the best way of opening those meridians.

Cupping has also been found to affect the body up to four inches into the tissues, causing tissues to release toxins, activate the lymphatic system, clear colon blockages, help activate and clear the veins, arteries and capillaries, activate the skin, clear stretch marks and improve varicose veins. Cupping is the best deep tissue massage available.

http://www.compassionatedragon.com/images/cupping/cupping_back.jpg


WWW.021DR.COM
    


Massage Cupping Therapy for Health Care ProfessionalsThe modern world of healing has embraced another wonderful ancient technique that has powerful results. Massage cupping is a modified version of "cupping therapy," which has been used extensively in Chinese medicine for several thousand years.

By creating suction and negative pressure, massage cupping is used to drain excess fluids and toxins; stimulate the peripheral nervous system; bring blood flow to stagnant muscles and skin; and loosen adhesions, connective tissue and stubborn knots in soft tissue.

How Is Cupping Accomplished?

A cotton ball is clamped in hemostats and soaked with about five to 10 drops of alcohol. The cotton is lit, then inserted into the glass cup to create the vacuum. Move the cup over the area to be treated, remove the cotton ball and invert the cup onto the body. If using a manual vacuum set, place the cup on the body and activate the pump to remove the air.

A practitioner inserts a lighted cotton swab into a glass cup. A practitioner lights a cotton ball soaked with alcohol and inserts it into the cup to create the vacuum. There are two main cupping techniques: stationary and moving. Stationary cups are placed on the skin and left for a period of five to 15 minutes in one location, or four to six cups may be applied and removed cyclically in a technique called "flash cupping." These are the methods most commonly used in Chinese medicine. Moving (or "massage cupping") is the more commonly used form of cupping among massage therapists and other health care practitioners. Prior to applying the cup, oil is administered to the skin to facilitate smooth movement and palpably discover the areas of tension and congestion. Create the vacuum and place the cup on the affected area, then glide it over the surface. A cup may be "parked" for a short time on stubborn knots or over inflamed joints or tissue. Cupping can be used on the neck, shoulders, back, sacral area, hip, abdomen, thigh, upper arms and calves.

The sensation of cupping is often characterized as deep warmth and tingling, long after the treatment has ended. Cupping is not an irritant to the skin or body. It draws the inflammation out yet does not add to it, and is excellent when used as a contrast therapy with cold compresses or liniments. Massage cupping is often used on the broad areas of the back, which is a wonderful addition to any massage. The treatment is sedating, and people will often descend into a profound state of relaxation. (A deep snore is common!) Larger cups may be used on the back; the strong vacuum will mimic the rolling action of deep tissue massage without the discomfort. The movement may be long and draining, or circular and stimulating, for stubborn knots and areas of rigid tissue.

Massage cup is applied to a patients bare back. Massage cupping can be stationary or performed using circular or gliding movements. The skin will redden with strong massage cupping, indicating that circulation has been brought to the surface. Application of liniments, analgesics, plant hydrosols or essential oils immediately following a cupping treatment will aid absorption deep into the tissue. The increased local blood supply will nourish the muscles and skin and allow toxins to be carried away.

Massage cupping is also effective in treating cellulite. A light suction provides drainage, while heavier application can be used to stimulate circulation and loosen adhesions or "dimpling." The thigh and hip region should be treated prior to a wrapping procedure to enhance the absorption of product.

One of the most enjoyable aspects of this technique is the subtle nuance of the movements. Creativity provides a variety of methods, and alteration of pressure and speed produces different sensations. For example, the edge of the cup can be used to "scoop" in a cross-fiber movement, while vigorous circles feel marvelous on the hips, thighs and shoulders. Long strokes down the sides of the spine and along the ribs provide ease to rib cage expansion and breathing.

Various sizes of massage cups. Massage cups come in a range of sizes.

Stubborn neck tension is soothed using a slow, deep approach with small cups. This is not a technique with limitations - its applications are endless. Clients have often reported that the massage cupping experience stayed with them longer than other treatments and that results are cumulative with consistent sessions. Massage cupping therapy is also easier on the practitioner because it enables the therapist to go deeper without discomfort to the client or themselves.

Massage cupping can be integrated into almost any modality. The equipment is inexpensive (and easily cleaned and stored), practitioners can become proficient quickly with proper training, and it is really fun to do!

1111Cupping Therapy - Part One

by Ilkay Chirali

When we look at the history of cupping therapy, we can see the enormous knowledge that existed across vast geographical locations in the days when it was practiced. From Far Eastern countries to the ancient Egyptians and the entire African continent; to the North and the South Americans; the entire Northern Europeans including Russia, Poland and the Scandinavian counties; all the Mediterranean countries including Turkey, Greece, Italy, France, as well as England practitioners all practiced cupping in one form or other. In the UK, Dr. William Marsden, the founder of the Royal Marsden Hospital, employed cupping therapy quite extensively at his ‘Free Hospital’ in Gray’s Inn Road during the 1830s.

In today’s modern practice, a thorough diagnosis must be made at all times before deciding on cupping treatment. This will determine the type of cupping method (10 methods) to be used as well as the suitability of the patient. In my book entitled “Traditional Chinese Medicine Cupping Therapy” I mention ten cupping methods and their safe application as well as contraindications. In my regular cupping workshops I teach the ten methods of cupping, as well as safety issues to remember during the application (both towards the patient and the practitioner). In order to decide the correct treatment one must pay special attention towards the patient’s present pattern analysis.

Preparing for Cupping

Glass cupping sets come in various sizes; number 1 is the smallest size and it is mostly used to treat facial points on adults as well as treating children under 7 years old. Number 5 is the largest cup size and it is often used to achieve a strong cupping sensation on adult patients. The vacuum that is required in cupping is generated by placing a flame (lit cotton wool bud) inside the cup, thereby burning away the oxygen. The cup is then quickly placed against the patient’s body. Cotton wool balls are prepared in advance and soaked in alcohol and kept in an air tight jar, ready for use.

Therapies that Benefit from Cupping

Generally speaking, most of the hands-on therapeutic techniques can include cupping in their therapy. The ultimate aim of all hands-on techniques is to use physical application in order to stimulate the body’s natural healing mechanisms by balancing the physical, mental and emotional energies and restore health to the individual. Apart from Chinese medicine, other therapies such as aromatherapy, massage, chiropractic, osteopathy, kinesiology, Alexander technique, shiatsu, reflexology, polarity and physiotherapy, can all incorporate cupping in their main treatment model.

Ten Methods of Cupping      WWW.021DR.COM1. Weak /Light Cupping (Tonifying method)
2. Medium Cupping (Tonifying method)
3. Strong Cupping (Draining method)
4. Moving Cupping (Draining method)
5. Needle Cupping (Draining method)
6. Moxa /Hot Needle Cupping (Tonifying method)
7. Empty /Flash Cupping (Tonifying method)
8. Full /Bleeding Cupping (Draining method)
9. Herbal Cupping (Tonifying method)
10. Water Cupping (Even method)

1. Weak (Light) Cupping Method (tonifying)

Weak cupping is employed when Qi and Blood are sluggish, deficient (Xu) or stagnant, and a reversal of these conditions is required. The action of weak cupping is to remove stagnation whilst at the same time tonify the weak Qi and Blood. It is therefore termed a ‘tonifying’ method. The key factor in deciding when to apply weak cupping is the present constitution of the patient. Pulse, tongue and observation diagnosis should all point towards a deficiency.

In practice the cups are prepared as mentioned earlier, and the skin moistened with oil. Light the cotton wool and wait for a few seconds so that the fire is less intense. Remember, the bigger the fire, the greater the suction! Apply the cups at the desired points until all cups are used. When all are in place, the practitioner should take immediate notice of the suction inside the cups. The amount of flesh drawn into the cups should be minimal and hardly raised inside the cup. Should the initial suction be stronger than originally planned, the practitioner should press the edge of the cup with an index finger and let some air into the cup. This action will reduce the strength of the suction to the desired level. At no time should the patient feel an uncomfortable sensation of pulling or pain on the treatment area. If this happens, the practitioner should continue with the reducing technique until the patient feels comfortable. Weak cupping is the gentlest technique out of the ten methods. This type of cupping method is particularly suitable for debilitated adults, elderly patients and young children, especially when under the age of seven. Light Cupping can be applied to almost anywhere on the body, but may cause a slight reddening on the skin, rather than a deep bruise or blister. The duration of a weak cupping application can be as long as 30 minutes.

When light cupping is performed on a hairy or a very dry skin, the suction is likely to cease much earlier than planned. In this case, apply oil liberally and repeat the cupping procedure. The gentle pulling action of this method stimulates the Qi movement within the meridian system, bringing benefit to the patient and tonifying the Qi and Blood, without the risk of further depletion of energies to the weak and frail.

2. Medium Cupping Method (tonifying)

This is the most frequently used cupping method on patients with relatively stronger constitutions. As well as on adults, medium cupping can be safely administered to children over the age of seven. With medium cupping the suction is firmer, but as the patient’s own energies are also good, it will act as a tonifying method. However, there is a real danger of draining the patient’s Qi if the cups are left on for longer than 30 minutes. Despite the medium strength suction, prolonged application will cause Qi deficiency, thus leaving the patient lethargic after treatment.

To achieve a medium suction, the practitioner needs to use a bigger flame than with the light method. The practitioner also holds the cups closer to the patient. This will enable the practitioner to apply the cups quicker and the suction will be firmer, the amount of oxygen re-entry will be lower, thus creating a stronger vacuum. With this method, the skin is pulled well into the cup, creating a slight redness on top of the skin inside the cup. If the cups are left on for a long period the redness will turn to purple, indicating a ‘stronger application’. If glass cups are used instead of the more traditional bamboo cups, the progress can be observed closely and early adjustments can be made if desired. Medium cupping can be safely applied anywhere on the body, including the face and abdomen. Hot or Cold Bi patterns, stress related conditions, Qi and Blood tonification, and children’s ailments can all benefit from medium cupping.

3. Strong Cupping Method (draining)

This is one of the most draining techniques of all, (moving cupping is the other). Therefore before deciding on using strong cupping, the practitioner must ensure the suitability of the patient. Significant amounts of Qi and Blood are manipulated by this method, sometimes leaving the patient tired following treatment. Pulse, tongue and observational diagnosis should all emphasise an Excess, Full (Shi) condition (do not use in cases of False Heat patterns).

Defensive energy (Wei Qi) is greatly affected and influenced by this method. The purpose of a strong cupping treatment is to move Qi and Blood to eliminate internal/external pathogenic factors and stagnation from patients with relatively strong Wei Qi.

Prepare the patient and have the cups close at hand. For a strong cupping technique, a big flame is necessary in order to achieve a strong vacuum and pulling action. For this reason, use a large ball of cotton wool, or 2 pieces of cotton wool held together by forceps. On igniting the cotton wool, insert the fire into the cup without delay, simultaneously turning the cup onto the skin. A strong vacuum will be produced, giving a strong pulling sensation of the skin inside the cup. Because of the strong nature of the pulling action, redness, and shortly after, purple-coloured skin will quickly appear inside the cup (figure 1). It is preferable to avoid the strong method during a patient’s first visit, and introduce the treatment using a much weaker version, while explaining that the following cupping treatments will be slightly stronger. When using a strong cupping method the first time, a very dark purple bruise is inevitable, and it can take up to 15 days before diminishing completely.
Figure 1. Strong Cupping.

Cupping-time should also be short in a strong cupping treatment, certainly not more than 10 minutes during the first application. This can be increased up to 20 minutes in later applications. Dark bruises will become much lighter and the dispersing-time of the bruise will also be much shorter, sometimes lasting only a day or two. Following an acupuncture session, a strong cupping treatment may cause a small amount of blood to be drawn into the cup. This is quite normal given the strength of the suction applied by this method. Fine capillaries under the skin can also break relatively easily with strong suction, causing deeper and longer lasting bruises. This is also the only method of cupping that can cause blisters to form quickly. Therefore, it is strongly advised that the practitioner should remain with the patient at all times during the treatment, observing the progress of the suction, and if necessary, removing the cups earlier than planned. The strong cupping method should be avoided on the face, stomach, abdomen, and on children under the age of 14, the elderly and frail, and during the entire pregnancy period. It is particularly beneficial in the treatment of Hot Bi and Frozen Shoulder patterns.

4. Moving Cupping - Tui Guan Fa (draining)

As mentioned earlier, moving cupping is the second most draining of all the cupping methods. The object of this treatment technique is to apply strong cupping therapy to a much larger area of the body. Like the strong cupping method, the patient should have a strong constitution before moving cupping is employed. Strong energetic features are needed in order to withstand the not so gentle pulling and moving action of the cup. Without any doubt, this is the most painful cupping method. For this reason alone, if the patient’s energy is Empty (Xu), and therefore weak, moving cupping can only help to diminish it further. It is mostly applied on the Bladder channel on the back (about 1.5 and 3 inch either side to the spine), especially when Excess Heat conditions are present, or in some neurological conditions such as paralysis or post stroke weaknesses.

Oil the skin liberally and apply a single medium size and medium strength cup on the treatment area. Before applying the cup, make sure the edges of the glass cups are smooth, even, and without any chips. This is one method in which bamboo cups are of no use. The sharp edges of the bamboo cups make it impossible to move the cup once the suction takes place. On application of the cup, control the suction by gently moving the cup in any one direction. The cup should move freely and without requiring a great deal of effort from the practitioner. If the suction is strong, moving the cup will be difficult, and any attempt to move it will result in extreme pain. Grip the cup with one hand, while supporting the skin close to the cup with the other. Pull and slide the cup alongside the meridian using long strokes. Do not apply short, up and down movements as this may cause unnecessary pain. If difficulty is experienced in moving the cup, it is an indication that the suction is too strong and needs to be reduced by letting a small amount of air into the cup. The primary objective of moving cupping is to manipulate the Excess Qi and bring up the Heat to the surface of the skin. After only a few strokes, bruising will appear alongside the line of movement. The more internal Heat is present, the quicker the bruising will appear. This bruising can also be used as a diagnostic tool as far as the Qi and Blood congestion and internal Heat are concerned; deep and darker bruising indicates a Full (Shi) or an acute condition. Light colour bruising indicates Empty (Xue) conditions, requiring less vigorous treatment. During the application of moving cupping, some air will almost always escape into the cup, resulting in cessation of suction. All that is necessary is to reapply the cup and continue with the movement. Avoid using the moving method on an open wound or lesions, as the skin must be smooth and unbroken.

This treatment is not recommended for children under the age of 14, or for the frail and weak. The first treatment should not exceed 5 minutes, building up to a maximum of 15 minutes per session. For Hot skin conditions like eczema, psoriasis and acne, or painful Hot Bi syndromes, moving cupping is greatly beneficial, though it is important to avoid direct application on lesions. If the condition to be treated is on the hands, face or front of the body, moving cupping can be applied on the Bladder channel on the back of the body instead. The same principle applies with painful Bi patterns, i.e. avoid moving cupping directly on painful points, and use the surface 1.5 to 2 cun close to the trauma for treatment.

5. Needle Cupping Method (draining)

Needle cupping is mostly used for Re (Hot) type painful Bi patterns, i.e. red and painful knee and elbow joints, where there is a need to stop the pain and remove the excess pathogenic Heat at the same time. The practitioner should administer the acupuncture treatment as intended under normal circumstances, leaving the needles in place as long as necessary. One can reduce the acupuncture treatment-time by 10-15 minutes if needle cupping is intended to follow the acupuncture.

Following the acupuncture treatment, leave the needles in the present position and apply oil to the skin where the acupuncture needles are situated. Choose a bamboo or large glass cup in order to accommodate the acupuncture needle. Apply the cups over the acupuncture needles. A medium to strong application is necessary if the treatment is over the joints, and weak to medium cupping if the treatment is over muscular areas. Retain the cups in position for 10 to 15 minutes. Some blood may be drawn into the cup through the needles. This is normal especially if the suction is strong.

Avoid practising needle cupping on the Back Shu points, as there is a real danger of the cup pushing the needle deeper than originally inserted, thus causing a pneumothorax. To be on the safe side, use short 0.5 to 1 inch needles during the treatment. This is one occasion when the tall bamboo cups are preferable to the more round glass cups, as the height of the bamboo cups are ideal for needle clearance, making the application much safer to administer. This method is not recommended for children under the age of 16.

Biography

Ilkay Chirali qualified as a TCM practitioner in 1985 in Melbourne, Australia where he opened his first clinic. He later returned to England in 1987 where he set up his own clinic in South East London and is still practicing. He has presented numerous papers on cupping at five international seminars and held well over 40 cupping therapy workshops as well appearing as an ‘expert’ on BBC TV and radio programmes. For details of forthcoming cupping workshops, contact Ilkay Chirali via email: 

.: سایت رسمی طب سنتی . :.

پشتیبانی آنلاین
----پشتیبانی آنلاین با یاهو-- ---->آی دی ما در یاهو darooosaz
صفحات سایت
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 4039637

ابزار پرش به بالا