وبلاگicon
عطاری - طب سنتی - زالو درمانی - گیاهان دارویی - گیاه درمانی
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

عطاری - طب سنتی - زالو درمانی - گیاهان دارویی - گیاه درمانی
به رسمی ترین سایت طب سنتی ایران خوش آمدید 
سایت رسمی طب سنتی
لینک های مفید

تاثیر اسانس( اسطوخودوس) درمراقبت از زخم اپی زیاتومی پس از زایمان

تاثیر اسانس لاوندر ( اسطوخودوس) در مراقبت از زخم اپی زیاتومی پس از زایمان


WWW.021DR.COM

چکیده:
زمینه و هدف:اپی زیاتومی برش ناحیه فرج و شایع ترین برش جراحی در مامایی است و مانند هر عمل دیگری نیاز به مراقبت دارد. امروزه استفاده از روش های جایگزین و مکمل در درمان و مراقبت از زخمها جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.  اسانسها از جمله اسطوخودوس به دلیل وجود موادی از جمله ترپنها، مونوترپنها و لینالول خاصیت ضدمیکروبی و ضددردی دارند و به نظر میرسد جایگزین مناسبی جهت شستشوی زخمها بجای استفاده از موادی مثل بتادین باشند؛ لذا این تحقیق به منظور تعیین تاثیر اسانس اسطوخودوس و روغن زیتون در بهبود زخم اپی زیاتومی طراحی و اجرا شده است.
روش بررسی: در این کارآزمایی بالینی 120 نفر بصورت در دسترس انتخاب و با تخصیص تصادفی به دو گروه شستشوی زخم اپی زیاتومی با اسطوخودوس و شستشوی زخم اپی زیاتومی با محلول بتادین ( هر گروه 60 نفر) تقسیم شدند. اسانس  اسطوخودوس (Lavandula officinalis) به روش تقطیر و با روغن حامل زیتون تهیه شد. پس از زایمان، با دادن آموزش به مادران در مورد مراقبت زخم ، در یک گروه از بتادین و در گروه دیگر از اسانس اسطوخودوس(10-5 قطره در 5 لیتر) با استفاده از حمام نشسته 2 بار در روز استفاده شد. در روز پنجم پس از زایمان 2 گروه از نظر بهبود زخم بررسی شدند. تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از آزمون های آماریt و کای دو انجام گرفت.
یافته ها:  نتایج نشان داد که میانگین قرمزی روز پنجم در گروه اسطوخدوس(6/2± 88/1)  کمتر از گروه بتادین(12/3± 3) بود(p<0.05) ولی ادم به طور معنی داری بیشتر بود(p<0.01) . میزان درد، عفونت و باز شدگی زخم بین دو گروه تفاوت معنی دار نداشت..
نتیجه گیری: با توجه به نتایج این تحقیق به نظر میرسد که میتوان به جای بتادین برای مراقبت از زخم اپی زیاتومی از ترکیب اسانس اسطوخدوس با پایه روغن زیتون استفاده کرد . زیرا این ترکیب میزان بروز درد و عفونت را افزایش نداد و میزان قرمزی زخم که می تواند نشانه التهاب زخم باشد را کاهش داد.
WWW.021DR.COM

واژه های کلیدی: اپی زیاتومی، اسطوخدوس، بتادین، زایمان .: سایت رسمی طب سنتی . :.

پشتیبانی آنلاین
----پشتیبانی آنلاین با یاهو-- ---->آی دی ما در یاهو darooosaz
صفحات سایت
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 4039637

ابزار پرش به بالا