وبلاگicon
عطاری - طب سنتی - زالو درمانی - گیاهان دارویی - گیاه درمانی
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

عطاری - طب سنتی - زالو درمانی - گیاهان دارویی - گیاه درمانی
به رسمی ترین سایت طب سنتی ایران خوش آمدید 
سایت رسمی طب سنتی
لینک های مفید

نسخه های های طب باستانی چین برای کنترل سردرد

نسخه های های طب باستانی چین برای کنترل سردرد

درمان سردرد بدون دارو

021dr.com : سردرد مزمن یکی از شایع ترین عوارض زندگی های پر استرس شهری است. تحمل ساعت های متمادی ترافیک ، استرس و فشارهای عصبی محیط کار ، تنفس هوای آلوده و سر و صدای سرسام آور شهرها همگی از مواردی هستند که می توانند منجر به بروز سردرد شوند.


نگارش : دکتر ماوشینگ نی ( Dr. Maoshing Ni )

برگردان و تدوین : سید حسین شارعی


WWW.021DR.COM


ضمن اینکه وجود عوامل زمینه ای مثل سابقه میگرن در خانواده ، سینوزیت ، اختلالات بینایی ، مشکلات عضلانی ، اختلالات هورمونی ، عفونت های ویروسی ، بی خوابی و آلرژی نیز در تشدید بروز سردرد نقش موثری ایفا می کند.

طبیعتا افرادی که دچار چنین عارضه ای می شوند برای کنترل این درد به انواع و اقسام روش های درمانی و دارویی متوسل می شوند. اما در میان روش هایی که معمولا برای کنترل سردرد توصیه می شوند، به کار بستن نسخه های پیشنهادی طب باستانی چین به دلیل اینکه کاملا طبیعی هستند جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص می دهند.

به پیام های بدن خود توجه داشته باشید

بر اساس طب باستانی چین ، بروز درد در واقع علامتی است که به دنبال انسداد مسیر انرژی در بدن و یا بروز اختلال در گردش خون مخابره می شود. در واقع بدن شما به این وسیله از شما می خواهد که توجه بیشتری به سلامت خود داشته باشید و رفتارهای خطر آفرین خود را ارزیابی کرده و آنها را اصلاح کنید. به عنوان مثال بروز سردرد می تواند نشانه نامناسب بودن رژیم غذایی باشد. بر اساس این تئوری ، بهترین راه برای کنترل درد استفاده از روش های طبیعی است. به این ترتیب هم از بروز عوارض جانبی ناشی از داروهای شیمیایی جلوگیری می کنید و هم از نیازهای طبیعی بدن خود بیشتر آگاه خواهید شد.

مکانیسم بروز سردرد چیست ؟

در سردردهای میگرنی انقباض عروق مغزی موجب افزایش فشار خون در این عروق و در نتیجه بروز التهاب در ناحیه می شود که این موارد در نهایت منجر به بروز درد ضربان دار در ناحیه سر خواهند شد.

سردرد تنشی ( عصبی ) عمدتا نتیجه بروز سختی و انقباض در مایچه های ناحیه گردن ، شانه و پشت هستند . در واقع انقباض این عضلات منجر به کشش عضلات ناحیه سر شده دردهای ناحیه پس سر را ایجاد می کند.

3 روش کاملا طبیعی طب چینی برای کنترل سردرد

البته گاهی اوقات بروز سردرد می تواند دلایل جدی تری مثل گلوکوم ( آب سیاه ) و یا خونریزی مغزی داشته باشد . به همین دلیل در صورت بروز سردردهای شدید و ناگهانی به جای استفاده از داروهای مسکن حتما با یک پزشک مشورت کنید.

استفاده از طب فشاری

طب فشاری یا آکیوپرشر(upressure ) عبارتست از درمان بیماری یا علایم آن از طریق وارد آوردن فشار بر نقاط خاصی از بدن . بر اساس طب باستانی چین انسداد مسیر انرژی در بدن یا اختلال در گردش خون بخشی از بدن می تواند موجب بروز بیماری شود . در چنین شرایطی با ایجاد تحریک در نقاط خاصی از بدن می توان این انسداد را بر طرف نمود. که این تحریک گاه از طریق سوزن alley of harmonyزدن انجام می شود ( طب سوزنی ) و گاه از طریق ایجاد فشار ( طب فشاری ) .

طب باستانی چین ، تحریک دو نقطه خاص را برای کنترل سردرد موثر می داند.

1 - ( valley of harmony ) : همانطور که در تصویر دیده می شود این نقطه روی پرده بین انگشت شست و انگشت اشاره قرار دارد. برای کنترل سردرد ، دست بیمار را در دست بگیرید و با انگشت شست فشار مداومی را روی نقطه مورد نظر وارد کنید. بهتر است فشار انقدر شدید باشد که بیمار احساس درد کند. فشار را به مدت 2 دقیقه ادامه دهید . سپس این کار را روی دست دیگر انجام دهید.

 

great yang2 - Great Yang (taiyang) : همانطور که در تصویر دیده می شود این نقطه در ناحیه گیجگاهی و کمی عقب تر از چشم ها قرار دارد. برای کنترل سردرد بند اول انگشت شست و یا نوک انگشت اشاره را روی این نقطه گذاشته و به مدت 5 دقیقه به صورت چرخشی ماساژ دهید.

 

WWW.021DR.COM


سردردتان را با ماساژ رد کنید

5 قطره روغن اسطوخودوس در یک فنجان آب گرم بریزید. یک حوله یا دستمال کوچک را با این محلول خیس کنید، سپس آن را روی پیشانی و شقیقه هایتان بگذارید. البته می توانید به جای روغن اسطوخودوس از روغن تونیک استفاده کنید که دارای عصاره کامفور ، نعنا ، اوکالیپتوس و فنل نیز هست. همچنین می توانید روغن تونیک را با نوک انشگت رو پیشانی و شقیقه ها بمالید و با حرکات چرخشی ماساژ دهید.

آرامبخشی پرتو نور سفید

” سردرد گرفتم بس که حرص و جوش خوردم “ حتما تابه حال این عبارت را از زبان کسانی که در شرایط فشار و استرس قرار گرفته اند شنیده اید. به نظر می رسد که سیستم مغزی انسان به طور طبیعی جوری برنامه ریزی شده که فشارهای عصبی و روانی را به سردرد تبدیل می کند. بر این اساس خیلی بیراه نیست اگر ادعا شود که استفاده از تکنیک های آرامش بخشی مثل مدیتیشن و یوگا می تواند در کنترل سردرد موثر باشد.

مدیتیشن نور سفید یکی از آسانترین این روش هاست که معمولا در کاهش استرس و کنترل سردرد تاثیر زیادی دارد.

1 - آرام و راحت بنشینید یا دراز بکشید ، ذهن خود را پاک کنید ، بدنتان را شل و رها کنید و عمیق و ارام نفس بکشید.

2 - یک نفس عمیق بکشید و همزمان که هوا وارد قفسه سینه تان می شود مجسم کنید که یک شعاع نورانی سفید یا یک جریان پاک و شفاف از یک چشمه زلال آب از ناحیه سر شما وارد بدنتان می شود ، به سمت گردن و سینه تان سرازیر شده و به شکمتان می ریزد.

3 - نفس تان را به آرامی بیرون بدهید و همزمان با آن مجسم کنید که شعاع نورانی یا جریان زلال آب از شکمتان به سمت پاهایتان سرازیر شده و از کف پاها از بدنتان خارج می شود.

این کار را به مدت 10 دقیقه ادامه دهید . معمولا انجام این روش موجب کاهش استرس و علایم ناشی از آن می شود.


WWW.021DR.COM

.: سایت رسمی طب سنتی . :.

پشتیبانی آنلاین
----پشتیبانی آنلاین با یاهو-- ---->آی دی ما در یاهو darooosaz
صفحات سایت
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 4039637

ابزار پرش به بالا